גרף עבור הצ'ק ליסט לצופה

13.10.2008


גרף לדף מעקב אחר שינויים במשתנים פנימיים (דףעזר לצ'קליסט הצופה)
כפי שידוע לכל תלמיד בדרך התודעה, ייסוד ומיסוד עמדת צופה, היא אבן דרך מהותית וקריטית בטיפוס התודעתי של שוחרהתודעה. ללא הצופה, התלמיד תועה וטועה במבוך חייו ורואה צל הרים כהרים, או לא רואהכלל דבר. נופל באותם הבורות בשעה שהוא משוכנע שהוא בדרך הנכונה.
בניית הצופה היא פקיחת עיניים עבור החפץלחיות חיים תודעתיים. כלומר, לראות מה קיים ומה ישנו, בעיקר בממד של חייוהפנימיים.
ללא הצופה, הכול קורה לנו, ולאלטוב. נעשה הכול כדי שנרגיש טוב, ובעיקר נקריב את האמת לשם כך. אבל כל זה בשעהשאנחנו משוכנעים שמה שאנו קולטים הוא מה שבאמת קורה. לא מודעים לעיוותים שתתהתודעה שלנו יוצרת, כדי שנרגיש טוב, וגם לכל אותם דברים שקורים לנו ואיננו יודעיםשקורים לנו.
דברים מתרחשים בנו, ואין לנו מעקב אוהיזון חוזר.
זה כמו ספינה ששטה במעגלים, וכל הזמןמתנפצת לסלעים, בשעה שאדון הספינה, רואה על מסך טלוויזיה שייט ישיר וחלק, או בכללצופה בסרטים הוליוודיים. אם אדם חפץ להיות הקברניט של ספינת חייו, חייו הפנימיים,עליו קודם כל לדעת מה קורה. מה מתרחש בו, בתחום הרגש, הדם, החשיבה וכו'. בשעה שאנועסוקים בהזדהות רגשית עם מה שקורה לנו, או במאמץ יתר להתמודד עם לחצי החיים, מאמץשעולה לנו בעליית הטורים הפנימיים – אין לנו מושג מה באמת קורה לנו.
לשם כך כתבתי דף מעקב שנקרא: 'צ'קליסטהצופה', ובו כמה שאלות שצריך לשאול ולענות, רצוי כל יום, או יותר מפעם ביום, כדילקבל מושג על מה קורה. ללא זה, האם חי בחשכה מבחינת ההתרחשות של חייו הפנימיים.
הגעתי למסקנה כי הצ'קליסט עצמו אינומספיק, וכי יש צורך במעקב שמראה של התנודות, העליות והירידות של הדברים בתוכנואחריהם אנו רוצים לעקוב. כי מילוי השאלון לבדו, רק יתן בכל פעם מקטע אחר. אבל חסרתרשים זרימה, שיראה התפתחות או נסיגה של דברים בתוכנו. למשל מתח. אדם יכול לעשותצ'קליסט, ביום שלישי בעשר בבקר, ולגלות שמצב המתח שלו בכי רע, שמונה מתוך עשר. אבלמה היה מצב המתח לפני כן? כמה זמן הוא בשמונה? ומתי ירד משמונה, ולמה ירד? לשבע?או ישר לשתיים? ואז עולה השאלה: מה גרם למתח לרדת בצורה כה דרסטית. או אדם מגלה כיהמתח בתוכו מצוי גבר ארבע ימים בעוצמה של תשע מתוך עשר. זה חיי להעלות שאלה: מדועזה נשאר כה הרבה זמן בעוצמה כה גבוהה.
הגרף יראה את המסלול של המתרחש בנו, לאורך שבוע, ולאורך חודש.
לגבי הפרמטרים אחריהם האדם עוקב בגרף:ובכן, כל אדם יכול למלא את עשרת הפרמטרים שחשוב לו לעקוב אחריהם. כאן ישנה דוגמהלתשע פרמטרים, יכולים להיות אחרים:
-אשמה,
-תוקפנות
-אסרטיביות
– שקט פנימי
-מעורבות רגשית
-לחץ
-אשמה
-שפיטה עצמית
– רעש פנימי
-חום ומהירות יתר בתגובה והתנהלות
-חשיבה מקוטעת
חשיבה מבולבלת
תודעה רחבה
כושר אנליטי
מוטרדות
ועוד ועוד.
הפריטים בגרף יכולים להתחלף בכל שבוע,ישנם פריטים שיכולים להשאר ואחרים שמתחלפים.
ראו גרף לדוגמא: (יעודכן)
בסוף כל חודש, יש לצרף את התרשימים של כל ארבעת השבועות, לתרשים אחר ארוך, ובו אפשר לראות עליות וירידות של פרמטרים לאורךחודש שלם. ראה דוגמא:(יעודכן)
בסוף כל מילוי של דף שבועי ודף חודשי,יש לכתוב ידיעה, הפקת לקחים. מסקנות אופרטיביות. דהיינו, מה האדם עומד לעשות כדילהעלות את העוצמה בפרמטרים מסוימים, ולהוריד אותה בפרמטרים אחרים.
לבסוף, ברצוני להודות למיה יטיב עלשעיצבה את הגרף הזה והמשיכה לעבד אותו, לפי הנחיותיי ובקשותי, עד לתוצר הסופישיכול מעתה לשמש כל תלמיד בדרך החמישית.
וזו הנקודה, אל לדף זה להיות חסר שימוש, הוא עוצב כדי שיצולם בהרבה עותקים ושהוא ימולא כל יום. כיהמעקב ותרשים הזרימה של הנקודות שחשוב לעקוב אחריהן, בונות את המודעות, שמתסיסה אתהחיים הפנימיים, והופכת את מיץ הענבים ליין…
(גרף שבועי וחודשי- יעודכן)


 

 

גבריאל רעם, 11.12.2007

פורסם בקטגוריה מונחים ומושגים, עבודה לפיתוח והקצת התודעה, עם התגים , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *