לדעת ולהיות

כל אדם הולך בדרך כל בשר ומציית לקול הקודים החברתיים. וחולם על אושר וריגושים. כך בעולם הגשמי-רגשי (תענוגות בשרים וריגושים), כך בעולם החיצוני-חברתי, (אושר ועושר).
ומה בעולם האישי – פנימי? ובכן בעולם האישי-פנימי, שתי אפשרויות, שתי מטרות: ידיעה טהורה והוויה טהורה. מצד אחד לדעת, מצד שני להיות.
אנשים חושבים שהם יודעים (מה קורה להם, מה קורה איתם, מה קורה בתוכם, מה קורה ביניהם לבין אחרים), או לפחות מצויים בדרך שתוביל אותם לקראת ידיעה. אך הם מוצאים עצמם מסתובבים במעגלים וזאת בגלל ועל ידי הכוח החזק והמתעתע של רגשותיהם ויצריהם: חולשות, מאוויים, אכזבות ותשוקות. כל אלה יוצרים ביחד מגנט ענק שמסיט את האזימוט, מן הכיוון של הידיעה לכיוון חוסר הידיעה. (וזאת בשעה שכאמור, לאנשים עצמם ישנה תחושה שהם יודעים).
אנשים גם חיים בתחושה שהוויתם שלמה ונוכחת, אך הוויתם לרוב פגומה, חסרה. מצויה במצב של תרדמת, אך לא כך ברגשותיהם במוחם וביחסי האנוש שלהם.
א. רגשותיהם מצויים באחד משני מצבים: עוררות יתר, או כמיהה לריגוש.
ב. מוחם מתוזז באסוציאציות  חשיבתיות אקראיות וסתמיות, או הוזה ומפנטז אודות מה שאולי יקרה.
וג. יחסי האנוש שלהם שבויים במתכונת משחקית, לרוב הרסנית.
כך זה כשלא יודעים ולא נוכחים, כשאין ידיעה ואין הוויה.
לדעת ולהיות, הן שתי המטרות האמיתיות שיכולות להיות לחיי אדם.  אך לשם כך עליו להבין, קודם כל, שהחלל האמיתי לקיום הוא חלל חייו הפנימיים. (ולא החלל החיצוני של חיי החברה). ועד שאדם לא ידע זאת בכל כולו, ועד שלא יהיה נוכח בכל הווייתו במלוא המרחב של חייו – חייו יהיו סקיצה לקראת חיים, רישום גס של אפשרות לא ממומשת.
לדעת היא תכונה של התודעה. להיות, היא תכונה של הנפש. חיי אדם משתרעים בין פוטנציאל התודעה ובין פוטנציאל הנפש. חיינו הם אפשרות להערה וצמיחה תודעתית – מחד ולשחרור הנפש – מאידך. במידה והתודעה מתעוררת לחיים, מתחילה להיווצר האפשרות לידיעה. ובמידה והנפש משוחררת מכליאה מתחילה להיווצר האפשרות להיות.
חיי התודעה הם בחתירה מתמדת לדעת את שלא יודעים. חיי הנפש הם בחתירה מתמדת להוויה, לנוכחות, לשקט פנימי מכיל.
וכפי שאפשר להיות רק מתוך שקט פנימי וחלל פנימי מאפשר – כך אפשר לדעת באמת, רק  מתוך פעילות תודעתית שכל הזמן מנסה להפיק ידיעה ממה שקורה.

האדם הממומש בחייו הפנימיים, הוא אדם הנושא עימו את נוכחות חיי הנפש ואת האינטליגנציה של התודעה עתירת הידיעות.

גבריאל רעם, 19.9.2008

פורסם בקטגוריה אודות חיי התודעה, עם התגים , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *