Crystallization התגבשות – בתהליכי הקצת התודעה

  חלק א': התגבשות פיזית, בטבע:

התגבשות, או קריסטליזציה.הוא התהליך שעובר חומר בדרכו להפוך לגביש או קריסטל.
הקריסטל הוא אבן שלה מבנה פנימי מדויק ומוגדר והתגבשות מדויקת כאשר קיימים בסה"כ שישה סוגי התגבשות.: קובי, ריבועי, משושה/משולש, חד שיפועי, תלת שיפועי ואורתורומבי עד כה נמצאו כ 5000 סוגי קריסטלים שונים.
ההתגבשות של הקריסטלים איטית ביותר. הם מתגבשים מולקולה אחר מולקולה במבנה מוגדר, מדויק וברור. צמיחה או התגבשות זו דורשת כמות גדולה של אנרגיה אשר הקריסטל אוגר בתוכו, ומכאן מקור האנרגיה שבו. העובדה כי האבן אוגרת בתוכה אנרגיה ידועה שכן
בתוך משפחות הגבישים קיימת משפחת הקווארץ. הקוורץ היא משפחה גדולה של גבישים , המייחד אותם היא צורת התגבשות חזקה ויציבה . הקוורץ, גם משמש למטרות שונות במדע, זאת עקב יכולתו להעביר פולסים חשמליים. מקצב הקריסטלים הוא יציב, מובנה חזק, וללא נקודות חולשה.
כך לגבי התגבשות של מוצקים, ישנה גם התגבשות של נוזלים, וכאן התהליך קצת שונה, למשל כדי שגביש קרח יתגבש, יש צורך באיזשהו "לכלוך" במים. אם זה גרגר אבק, או כל חלקיק אחר, שיכל להוות בסיס לגביש ולאפשר למים להתגבש.
 

Crystallization is a technique which chemists use to purify solid compounds. It is one of the fundamental procedures each chemist must master to become proficient in the laboratory. Crystallization is based on the principles of solubility: compounds (solutes) tend to be more soluble in hot liquids (solvents) than they are in cold liquids. If a saturated hot solution is allowed to cool, the solute is no longer soluble in the solvent and forms crystals of pure compound. Impurities are excluded from the growing crystals and the pure solid crystals can be separated from the dissolved impurities by filtration.
Crystallization refers to the formation of solid crystals from a homogeneous solution. It is essentially a solid-liquid separation technique and a very important one at that.
Example of Crystallization
1. Water freezing
2. Removing sucrose from beet solutions
3. Removing KCl from an aqueous solution
Crystals are grown in many shapes, which are dependent upon downstream processing or final product requirements. Crystal shapes can include cubic, tetragonal, orthorhombic, hexagonal, monoclinic, triclinic, and trigonal. In order for crystallization to take place a solution must be "supersaturated" (מצב של רוויה או גודש מעל לדרוש).
. Supersaturation refers to a state in which the liquid (solvent) contains more dissolved solids (solute) than can ordinarily be accomodated at that temperature.
As with any separation method, equilibrium plays an important role.
Primary nucleation is the first step in crystallization. Simply defined, it's the growth of a new crystal
a large supersaturation driving force is necessary to initiate primary nucleation (התהוות הגרעין). The initiation of primary nucleation via this driving force is not fully understood which makes it difficult to model (experiments are the best guide). Usually, the instantaneous formation of many nuclei can be observed "crashing out" of the solution. You can think of the supersaturation driving force as being created by a combination of high solute concentration and rapid cooling. In the salt example, cooling will be gradual so we need to provide a "seed" for the crystals to grow on. In continuous crystallization, once primary nucleation has begun, the crystal size distribution begins to take shape.. The second chief mechanism in crystallization is called secondary nucleation. In this phase of crystallization, crystal growth is initiated with contact.This phase of crystallization occurs at lower supersaturation (than primary nucleation) where crystal growth is optimal.
Secondary nucleation requires "seeds" or existing crystals to perpetuate crystal growth. In our salt example, we bypassed primary nucleation by "seeding" the solution with a final teaspoon of salt. Secondary nucleation can be thought of as the workhorse of crystallization
Cooling is one of the four most common methods of achieving supersaturation. It should be noted that cooling will only help reach supersaturation in systems where solubility and temperature are directly related.
successful crystallization relies on a blend of science and art.
איך זה נראה באופן פיסי?
http://orgchem.colorado.edu/hndbksupport/cryst/crystform.html
http://xray.bmc.uu.se/~terese/crystallization/library.html
 

חלק ב': התגבשות תודעתית, או רוחנית
התגבשות היא תהליך בו מאפיינים תודעתיים והוויתיים נעשים קבועים, תמידיים ובלתי הפיכים.
בתהליך של הקצת התודעה, לפני שמגיעים להתגבשות, יש לפרום ולהתיר קיבעונות (פיקסציות). הקיבעונות הם ברמה הפסיכולוגית, ההתגבשות היא ברמת התודעה והנפש.
כל התהליך המוביל להתגבשות חייב להתחיל בפרימה או התרה או שחרור של התגבשות קיימת. ההגבשות הקיימת היא לא התגבשות תודעתית, אלא מורכבת ממערכות הגנה פסיכולוגיות ומסכות חברתיות. ורק לאחר פרימה או פירוק של מה שהתגבש ברמה החברתית והפסיכולוגית, ניתן לדבר על מסע לכיוון התגבשות תודעתית אמיתית.
המצב ההתחלתי הוא של אדם שנעשה מקובע בתבניות מכאניות שאינן תואמות להתעוררות. לעומת קיבעונות אלו, התגבשות מתייחסת לאדם אשר הפך את המרכזים הגבוהים (מרכז מיני גבוה, ומרכז חשיבתי גבוה) לקבועים בתוך עצמם. הוא חי בתודעתו ולא בפסיכולוגיה שלו. האגו התפורר ועתה הוא מגובש ברמת העצמי.
לאדם המגובש שלושה מרכזי כובד קבועים: תודעה, עצמי ונפש. באדם המקובע הרבה 'אניים' מתרוצצים סביב אגו עריץ וילדותי כאחד. וכולם מקובעים על ידי פחדים, נורמות חברתיות, מעצורים והדחקות.
האדם ה'נורמלי' מאוד מקובע וחייו הם חיי קיבעון דחוסים אך לא אינטנסיביים. כשהקיבעונות הדחוקים האלה עוברים תהליך של הריסה או ניפוץ, והאשליות מתפוררות) – התודעה יכולה להפוך לחופשיה ופחות מוגבלת.
ואז כשהשחרור מן הדחיסות הושג מתחיל המסע לעבר ההתגבשות.
Correct "crystallization" is performed by consciousness that grows in the subtlest eons: in this way we cultivate Divinity in ourselves.
מה אומר גורדייף על ההתגבשות? הנה דבריו מתוך "בחיפוש אחר המופלא" עמודים 40-42 תוך עריכה חופשית שלי.
גורדייף אומר שלמרות הקיבעונות, הרי מצב חייו הפנימיים של האדם הוא נזיל ביותר, אין מרכזי כובד שסביבם נעים חייו, אלא גדרות ומחיצות שלא מאפשרים זרימה. הנורמטיביות של חייו מושגת על ידי גדרות ולא על ידי מרכז כובד פנימי. ועל כן מעבר לגדר מתרחש אצלו כאוס וחוסר סדר תמידי. אצלו כמעט הכל תלוי בהשפעות חיצוניות, הכל אצלו בגדר מקרה, כעת הוא איש אחד, כעבור רגע – שני, וכעבור רגע – שלישי. לאדם כזה אין חיים בעצם, כדי שיהיה אפשר לדבר על חיים חייבת להימצא התגבשות מסויימת, היתוך מסויים של תכונותיו הפנימיות של האדם, אי תלות מסויימת בהשפעות חיצוניות.
היתוך, הוא תוצר של תהליכים פנימיים ומאבקים קשים מנשוא. אדם אינו נולד עצמו. הוא צריך להיוולד מחדש, ואז האני החדש הוא אני מגובש, ורק אנשים מעטים מאוד מגיעים לשלב זה.
היתוך, אחדות פנימית, משיגים על ידי 'חיכוך', על ידי מאבק בין 'כן' ו'לא' בתוך האדם. אם אדם חי ללא מאבק פנימי, אם הכל קורה בו ללא התנגדות, אם הוא הולך לכל אשר גוררים אותו או לכל אשר נושבת הרוח.

ליקט, ערך וכתב: גבריאל רעם
24.9.2004

פורסם בקטגוריה אודות התודעה, מונחים ומושגים, עם התגים , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *