הזנת המעורבות הרגשית

מעורבות ריגשית היא מה שקורה לרגשות חסרי רסן שמקבלים מכה במקום מנת אוכל, הם נכנסים לטראומה. רגשות לא מנוהלים ולא מנותבים יכולים להיות רק באחד משני מצבים, מתנפלים על הגירוי החיובי הבא, או מיללים בכל פעם שהם נתקלים במכשול או קושי. בוודאות, רגשות חסרי רסן הם רגשות במצב אינפנטלי.
עכשיו השאלה היא: מה עושים ברגע שהרגשות נכנסים למצב של מעורבות ריגשית? ובכן תלוי באיזה שלב, בשלבים הראשונים ביותר, הצופה אמור להתריע ולחסוך את כל המצב כולו, בשלב יותר מתקדם, באות מערכות ההגנה, ורק משכשל הכל, יש להרעיב את המעורבות הריגשית עד שתחלש ותסתלק וכאן כושלים מרבית הנופלים למעורבות ריגשית. הם נסחפים למערבולת, נותנים לה כוח, והיא ממשיכה כל עוד מזינים אותה. וכדי להבהיר זאת בא הסיפור הבא:

——————————————————————————————

סיפור קטן: שני הזאבים.
אינדיאני זקן משבט צ'ירוקי לימד את נכדיו על החיים. "בתוכי מתקיים קרב כל הזמן", הוא סיפר לנכדיו, "זהו קרב קשה ומר בין שני זאבים".
"זאב אחד הוא רע – הוא מלא זעם, קנאה עצבות, תאווה, יהירות, רחמים עצמיים, רגשות אשמה, עלבון, דימוי עצמי נמוך, שקרים, גאווה, עליונות ואגו.
הזאב השני הוא טוב – הוא שמח, שליו, אוהב, מלא תקווה, בטוח בעצמו, עניו, ידידותי, בעל רצון טוב, אמפטי, נותן, אמיתי, רחום ומאמין.
בתוככם מתחולל גם כן קרב דומה, כפי שזה מתקיים בכל בני האדם".
אחד הנכדים חשב רגע ואז שאל את הסב:
"איזה מבין הזאבים ינצח בקרב?"
הזקן חייך וענה בפשטות:
"אותו אחד שתדאג להאכיל".

פורסם בקטגוריה אודות דרך התודעה, המלכודות והמוקשים שבדרך, מונחים ומושגים, עם התגים , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>